پیشرفت‌های طبابت در مراکز صحی کشور امیدوار کننده است

راه های جلوگیری از سرما خوردگی
سپتامبر 10, 2017
انواع ویتامین ها وخواص آنها
سپتامبر 30, 2017

پیشرفت‌های طبابت در مراکز صحی کشور امیدوار کننده است

شفاخانه صحت طفل اندراگاندی که یکی از برجسته ترین شفاخانه های تخصصی در بخش اطفال  در سطح کابل میباشد، در این اواخر شاهد بیشترین واقعات نادر از قبیل عملیات های جراحی اعصاب، داخله و سوختگی بوده است که یکی از عوامل اصلی آن پیشرفت طبابت و ارتقای ظرفیت کارمندان صحی میباشد.
جراحی موفقانه محمد یعقوب پسر پنج ساله از ولایت سمنگان که از چندی بدینسو غـــــده بزرگی بنام ( Brain Hydatid Cyst Extraction ) در ناحیه دماغ وی پیدا شده بود یکی از نمونه های بارز پیشرفت طبابت در مراکز صحی کشور میباشد. چنانچه در گذشته اجرای چنین عملیات های  مغلق تنها در بیرون از کشور امکان پذیر بود.
محمد یعقوب که از یک ولایت دور دست کشور جهت معالجه در این شفاخانه انتقال یافته بود بعد از تشخیص دقیق از سوی داکتران این شفاخانه بیماری وی ثابت شد که  در قسمت دماغ وی غده ای وجود دارد. سردردی شدید، بی اشتهایی، استفراغ وبی حس بودن نیمی از بدن ادامه زندگی را برایش مشکل سازساخته بود، تا اینکه تیم جراحی اعصاب شفاخانه صحت طفل اندراگاندی تصمیم به عملیات وی گرفته و او را عملیات مینمایند، خوشبختانه عملیات وی موفقانه سپری گردیده و محمد یعقوب دوباره صحت یاب وبه خانه  خود برمیگردد.
باوجود اینکه فامیل محمد یعقوب در چندین مراکز صحی خصوصی جهت معالجه پسرش مراجعه میکند اما جواب رد میگیرند.
پدر محمد یعقوب از کارکردها و فعالیت های شفاخانه صحت طفل اندرگاندی ابراز خرسندی نموده و میگوید که جای امیدواری است که امروز در داخل کشور چنین عملیات های پیچیده توسط داکتران افغان صورت میگیرد.
دوکتورحیات الله خپلواک داکتر معالج محمد یعقوب چگونگی عملیات وی را چنین بیان میکند” ما محمد یعقوب را مدت یک ماه تحت تداوی قراردادیم تا اینکه یک سلسله معاینات لازم صورت گیرد، بعد از نتایج معاینات ما تصمیم گرفتیم تا طفل  مورد عمل جراحی قرار بگیرد، که این عملیات مغلق مدت یک ساعت را دربرگرفته وخوشبختانه نتایج آن موفقانه بود.”
محمد یعقوب بعد از سپری نمودن عملیات مدت یک هفته را در شفاخانه بستری بوده وتحت تداوی قرار میگیرد بعد از اینکه وضعیت صحی وی روز به روز بهبود می یابد دوکتوران او را از شفاخانه مرخص نموده و وی به زندگی عادی خود ادامه میدهد.
این در حالیست که چندی قبل نیز طفل یک ساله را ازولایت بادغیس که مرمی بر سرش اصابت کرده بود در حالت بسیار وخیم ( کوما ) در این شفاخانه انتقال دادند که داکتران این شفاخانه توانستند عملیات وی را موفقانه سپری نمایند.
دوکتور حیات الله خپلواک 47 سال سن دارد و مدت 15 سال میشود که در شفاخانه صحت طفل اندراگاندی دربخش جراحی عمومی اطفال به حیث ترینر متخصص ایفای وظیفه مینماید و تحصیلات خویش را در کشور ترکیه وهندوستان به پایان رسانیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *